Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies. Rozumiem, nie pokazuj więcej
MBP Starogard

 

Wystawcy

Marek Biegalski

Od dzieciństwa związany z Kociewiem. Filolog z wykształcenia. Laureat "Kociewskiego Pióra 2013" w dziedzinie literatury. Stypendysta Prezydenta Miasta Starogard Gdański. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej - Oddział Morski w Gdańsku. Wydał pięć książek, jedna z nich "Bardzo rzadkie nieporozumienie oraz inne kompozycje poezją i prozą konstruowane", ma dwa wydania. Dwukrotnie nominowany do nagrody "Kociewskiego Gryfa". Publikuje w "Kociewskim Magazynie Regionalnym". Mieszka w Starogardzie Gdańskim. Lubi dobrą muzykę, ceni interesującą literaturę i teatr. Dużo podróżował.

 

Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Kapio

Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Kapio

Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Kapio z Kartuz zajmuje się tworzeniem, wydawaniem i sprzedażą wszelkiego rodzaju map (np. mapy tradycyjne - pieszo-rowerowe, przewodniki, przewodniki kajakowe, plany miast, mapy poglądowe, mapy ścienne, tablice przydrożne, tablice wewnętrzne, mapy na folii samoprzylepnej itd.). Specjalizuje się w mapach terenów obejmujących województwo pomorskie i części województw kujawsko - pomorskiego i warminsko - mazurskiego, ale może w razie potrzeby podjąć się wykonania mapy dowolnego obszaru w Polsce.

 

Wydawnictwo Bernardinum

Wydawnictwo Bernardinum

Wydawnictwo „Bernardinum” posiada w swoim dorobku około 3 tys. książek, a w ciągu roku wydaje ich ponad 100. Szeroka oferta firmy obejmuje pozycje z zakresu literatury popularnonaukowej, książki przygodowe i podróżnicze, religijne, naukowe, artystyczne, tomiki poezji, albumy, przewodniki, poradniki oraz literaturę dziecięcą. Publikacje te, tak różnorodne w swojej tematyce, łączy jedno – troska o ich treść i formę. Charakteryzują się bogatą szatą graficzną i dbałością o detale.

Pelplińska oficyna stawia przed sobą ambitne zadanie kreowania szeroko pojętej kultury narodowej, w sposób szczególny zaś przyczynia się do kultywowania tradycji i upowszechniania historii dotyczącej Kociewia, Kaszub i Borów Tucholskich.

Historia „Pomorskich Aten”, jak określa się często Pelplin, jest nierozerwalnie związana z miejscowym ruchem wydawniczym. To w dużej mierze dzięki niemu niewielka niegdyś osada mogła stać się prężnym ośrodkiem życia kulturalnego i intelektualnego.

Bogate tradycje drukarskie Pelplina kontynuuje obecnie Wydawnictwo „Bernardinum”, które ma wiele powodów do dumy. Jednym z nich są niewątpliwie dokonania ostatnich lat w zakresie druków trudnych i unikatowych: reprintów, faksymiliów i mikrodruków. Najważniejszymi dziełami w tym zakresie są m.in. wierne kopie: pelplińskiego egzemplarza piętnastowiecznej Biblii Gutenberga, Ewangeliarza lwowskiego z XII w., „De Revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika, czy rękopisów dzieł Fryderyka Chopina.

Pelplińska oficyna jest także wydawcą dwutygodnika „Pielgrzym”, kwartalnika „Pastores”, dwumiesięcznika „Zeszyty Odnowy w Duchu Świętym” oraz miesięcznika dla dzieci „Mały Pielgrzym”.

 

Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie

Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie

Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie powstał w 1984 r. jako organizacją, której głównym celem jest szeroko pojęta promocja Kociewia, a w szczególności Pelplina jako duchowej stolicy regionu. W tym celu organizuje konferencje popularnonaukowe (m.in. "W kręgu badań kociewszczyzny" 2010, "Pelplin - miasto ks. Janusza St. Pasierba' 2011, "Ks. Janusz St. Pasierb człowiek dialogu" 2013), sympozja (m.in. z okazji 5 rocznicy śmierci ks. Henryka Mrossa 2005, z okazji 30 rocznicy śmierci ks. Bernarda Sychty 2012), wystawy ("Galilejska uroda Kociewia i Kaszub" 2013), cykle koncertów poezji i muzyki (m.in. "Cztery pory roku z poezją ks. Janusza St. Pasierba" 2013, "Budujcie na skale" 2014, "Poeci z Kociewia, o Kociewiu, na Kociewiu" 2015, "Myśląc Ojczyzna" 2016, "Poeci z Kociewia o wierze, nadziei i miłości" 2017). Jesienią 2017 r. odbędzie się kolejna konferencja zatytułowana "Wielcy ludzie małego Pelplina", a poświęcona bp. Konstantynowi Dominikowi, ks. Bernardowi Sychcie, ks. Franciszkowi Sawickiemu, Oskarowi Hermańczykowi, Walentemu Stefańskiemu.

Członkowie Oddział Kociewskiego ZKP w Pelplinie są autorami wielu książek odwołujących się do przeszłości, tradycji i kultury Kociewia. Z ostatnio wydanych: ks. Wojciech Gruba, "W duchu wdzięczności za 25 lat kapłańskiej służby w parafii Wielki Garc (1991-2016)"; Krystyna Gierszewska, "Pory roku na talerzu"; Andrzej Wolski, "Drogami i ścieżkami Rożentala", Bogdan Solecki, "Od Sokoła do Wierzycy"; Bogdan Wiśniewski, "Kopa lat".

Oddział Kociewski ZKP w Pelplinie był wydawcą (lub współwydawcą) kilku publikacji: "Pelplin nasza mała ojczyzna" (praca zbiorowa pod red. Bogdana Wiśniewskiego, 2009), "Pelplin 1931-2011" (praca zbiorowa pod red. Bogdana Wiśniewskiego, 2011), "Ksiądz Janusz Stanisław Pasierb człowiek dialogu" (praca zbiorowa pod red. Bogdana Wiśniewskiego, 2015, 2016), "Alfabet pelpliński" (praca zbiorowa pod red. Bogdana Wiśniewskiego, 2016). Ta ostatnia pozycja stanowi niepowtarzalny leksykon - zawierający ponad sto haseł - przygotowany przez pasjonatów historii i teraźniejszości biskupiego miasta.

 

Krzysztof Halicki

Krzysztof Halicki

Doktor Krzysztof Halicki urodzony 1 stycznia 1977 roku w Bydgoszczy. Pracownik Oddziału Informacji i Udostępniania Materiałów Archiwalnych Archiwum Państwowego w Bydgoszcz. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu kierunek historia-archiwistyka. Autor książek: Szkice z dziejów Świecia nad Wisłą i powiatu w dwudziestoleciu międzywojennym, Toruń 2012; Dzieje Policji w Gniewie i regionie w latach 1920-2013, Bydgoszcz 2014; Policja Polityczna w województwie pomorskim w latach 1920-1939, Łódź 2016; Dzieje Gminy Tczew od czasów najdawniejszych do 1989 roku, Tczew 2016; Za drutami obozów sowieckich. Wspomnienia (opracował, wprowadzenie i przypisy sporządził Krzysztof Halicki), Łódź 2016; współautor i redaktor monografii Nowego nad Wisłą - Nowe. Dzieje starego miasta, Nowe-Gdynia 2016, a także ponad pięćdziesięciu artykułów dotyczących dziejów Policji Państwowej w II RP oraz historii regionalnej.

Odbył liczne wizyty naukowe w archiwach i bibliotekach w kraju oraz zagranicą (m.in. Bratysława, Lwów, Londyn, Praga, Wiedeń, Wilno).

Stypendysta Komitetu Badań Naukowych w Warszawie, Fundacji Polonia Aid Foundation Trust w Londynie (2007 r. i 2012 r.) oraz Fundacji z Brzezia Lanckorońskich.

Zajmuje się dziejami Policji Państwowej w II RP a także historią społeczno-polityczną Pomorza w dwudziestoleciu międzywojennym.

Link do strony internetowej Krzysztofa Halickiego: https://umk.academia.edu/KrzysztofHalicki

 

Grupa Twórcza Kreska

Grupa Twórcza Kreska

Grupa twórcza „Kreska” powstała w Miejskim Ośrodku Kultury w Skórczu w roku 2010 na potrzeby realizacji projektu „Skórzeckie Pejzaże przez 4 pory roku”. Pieniądze zostały pozyskane z lokalnej grupy działania „Chata Kociewia”. Grupa liczyła na początku 7 osób: Barbara Pawłowska, Teresa Raduńska, Renata Grenc-Łęgowska, Irena Gajda, Agnieszka Michna, Tadeusz Halicki, Mirosław Ossowski. Projekt zakończony został wydaniem kalendarza na rok 2011. W malarskie tajniki wtajemniczył naszych malarzy amatorów znany malarz starogardzki Józef Olszynka.

W roku 2011 dołączyli do grupy: Halina Laskowska, Anna Hoffmann, Jolanta Kulczycka, Krystyna Orlikowska, Maria Zielińska, Marek Bednarz, Elżbieta Lubińska. W 2012 roku otrzymali również dofinansowanie z lokalnej grupy działania „Chata Kociewia” i realizowali projekt – plener malarski pod nazwą „Kociewie Pędzlem Malowane”. Projekt został zakończony wspólnym dziełem panoramy Skórcza. Dzieło to zostało przekazane Burmistrzowi Ryszardowi Dąbek. Do tej pory zdobi gabinet obecnego Burmistrza Pana Janusza Koseckiego. Panorama to bardzo dużych rozmiarów praca składająca się z kilku łączonych ze sobą obrazów. W roku 2013 do grupy dołączyli: Grażyna Grzonka, Grażyna Górecka, Beata Opała, Katarzyna Dunst, Kamila Dunst, Sandra Sójka, Agata Ossowska, Alina Wollnik. Grupa w tym roku tworzyła pastelowe obrazy przedstawiające Katedrę w Pelplinie, i dalej doskonalą swoje umiejętności pod profesjonalnym okiem Józefa Olszynki. Przygotowali również prace suchorytów z ilustracjami Skórcza. W 2013 grupa również realizowała projekt pod nazwą „AB czyli A jak Akwarela, a B jak Batik”. Dofinansowane ze środków lokalnej grupy działania „Chata Kociewia”. Efektem zajęć były przepiękne prace „słoneczne batiki”. Rok 2014 obfitował również w wiele wystaw malarskich, między innymi w Starogardzkiej Miejskiej Bibliotece Publicznej. W tym roku również powstały pierwsze ikony. Dołączyli nowi członkowie grupy: Dominika Grzonka, Renata Bulczak, Danuta Jasińska, Iwona Osojca. Dzięki uprzejmości ks. Proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Skórczu Dariusza Ryłko, Grupa Kreska brała udział w 4 dniowych warsztatach malarskich na terenie plebani przy parafii Św. Józefa w Kasparusie. Nasi artyści zaprezentowali mieszkańcom Skórcza niejednokrotnie podczas wystaw w Miejskim Ośrodku Kultury swoje dzieła. Od tego roku mamy dwóch nowych członków: Izabela Lisek oraz Joanna Komosińska o czym świadczy, że z ciekawością i dużym zaangażowaniem prowadzone są zajęcia malarskie przez pana Józefa Olszynkę. Przekazuje on dużą wiedzę i wiele umiejętności naszym amatorom. Zaraża ich pasją do malowania. W tym roku również prace brały udział w wielu wystawach. W okresie pięciolecia swojej działalności wyeksponowali swoje prace między innymi podczas: obchodów Dni Skórcza, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, w Bibliotece Publicznej w Bobowie, w Skarszewskim Zamku Joanitów, W Bibliotece Gminnej w Osieku, w Starogardzkim Centrum Kultury, podczas Festynu w Starym Lesie, w parafii Św. Józefa w Kasparusie, w parafii pod Wezwaniem Wszystkich Świętych w Skórczu, w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach, w Publicznej Szkole Podstawowej w Mirotkach.

Nowi członkowie 0d 2016 r. to Barbara Soboń, Grażyna Soboń-Rażyńska, Wioleta Osińska, Regina Bogusławska, Barbara Kraińska.

 

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie publikuje książki związane z tematyką kaszubską i pomorską. Poprzez naszą działalność mamy nadzieję rozbudzić szeroką inicjatywę dla wszechstronnego rozwoju kulturowego, jak i społecznego Kaszub i Pomorza. W ramach działalności organizacji książki są wydawane przez Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Fundację Wydawnictwo ZKP.

Księgarnia Kaszubska Książka

Chcemy, aby udostępniana przez nas wiedza pomogła w zachowaniu i przekazaniu kolejnym pokoleniom dziedzictwa kulturowego regionu, a także pomóc w jej kultywowaniu i promowaniu.

Nasz dotychczasowy dorobek to ponad 400 tytułów unikatowej literatury związanej z Kaszubami i Pomorzem, o różnej tematyce i charakterze. Na pewno znajdą się wśród nich takie pozycje, które wzbudzą Państwa zainteresowanie.

Oprócz bogatej literatury posiadamy także płyty zarówno z muzyką jak i pomocami dydaktycznymi, gry edukacyjne i gadżety.

Nasze wydawnictwa zdobywają co roku wiele nagród podczas różnych konkursów w tym m.in. na Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina (w tym roku uzyskaliśmy aż 9 nagród i wyróżnień), wydana przez nas Mapa Fizyczna Województwa Pomorskiego i Mapa Kaszub 1: 150 000 zdobyła 3 miejsce w konkursie na Mapę Roku 2016 organizowanym przez Stowarzyszenie Kartografów Polskich, w zeszłym roku Komisja Konkursowa Nagrody Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego w kategorii „Najlepsza książka o historii i myśli politycznej Narodowej Demokracji” nagradzająca najlepszą ogólnopolską książkę za 2016 rok przyznała wyróżnienie naszemu wydawnictwie pt. „Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961) – biografia historyczna”.

Wszystkie małe i duże wyróżnienia i sukcesy są miłą nagrodą za naszą pracę włożoną w przygotowane dla Państwa pozycje jak i widoczną gwarancją jakości i rzetelności naszego Wydawnictwa.

Wszystkie dostępne tytuły mogą Państwo zobaczyć na naszej stronie internetowej www.KaszubskaKsiazka.pl oraz naszym sklepie stacjonarnym na ul. Straganiarskiej 20-23 w Gdańsku.

 

Wioletta Piasecka

Wioleta Piaseckafot. Adam Widowski

Wioletta Piasecka – autorka książek dla dzieci, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka baśni, bajek, wierszy, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych, a także biografii m.in. H.Ch. Andersena i F. Morzyckiej. Spotkania autorskie Wioletty Piaseckiej cieszą się ogromną popularnością zarówno w Polsce jak i zagranicą.

 

Wydawnictwo JASNE

Wydawnictwo JASNE

Książki Wydawnictwa JASNEGO to przede wszystkim humanistyka i wszelkie związane z nią obszary. Dostrzegamy wzajemne przenikanie się rozmaitych regionów życia, dlatego też ważną cechą naszych publikacji jest interdyscyplinarność. Wydajemy głównie książki o Pomorzu, jego historii, kulturze, etnografii, języku. Ważne są dla nas osobiste relacje, wspomnienia. Przygotowujemy także beletrystykę i poezje.

Korzystamy z pomocy doświadczonych, odpowiednio przygotowanych osób. Dbamy o to, by nasze książki były na jak najlepszym poziomie merytorycznym i formalnym.

PATRONAT HONOROWY

Wojewoda Pomorski Dariusz DrelichWojewoda Pomorski Dariusz Drelich
Starosta Starogardzki Leszek BurczykPowiat Starogardzki
Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz StankowiakMiasto Starogard Gdański
Prezydent Miasta Tczew Mirosław PobłockiUrząd Miejski Tczew
Gmina Wiejska Starogard Gdański - Wójt Stanisław Franciszek PołomGmina Wiejska Starogard Gdański
Gmina Osiek - Wójt Janusz KaczyńskiGmina Osiek
Burmistrz Skórcza Janusz KoseckiMiasto Skórcz
Miasto i Gmina Pelplin - Burmistrz Patryk DemskiMiasto i Gmina Pelplin

PARTNERZY

Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie GdańskimStarogardzkie Centrum KulturyStarogardzkie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki

PATRONAT MEDIALNY

Dzień Dobry StarogardGłos Powiatowy24starogard.pl Multimedialny portal miasta Starogard GdańskiVerizaneWieści z KociewiaRadio Głos - Katolicka Rozgłośnia Diecezji PelplińskiejDziennik BałtyckiNasze Miasto Starogard GdańskiExpress Powiatu Starogardzkiego

ORGANIZATORZY

MBP StarogardZespół Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim im. mjr Henryka Dobrzańskiego HUBALA

WSPARCIE FINANSOWE

ECS StarogardBank Spółdzielczy w Starogardzie GdańskimStarosta Starogardzki Leszek BurczykMiasto i Gmina Pelplin - Burmistrz Patryk DemskiGmina Osiek - Wójt Janusz Kaczyński

Copyright © KTW 2015-2017